Dnes je 1. května 2024 a svátek má Státní svátek 13°C | Zítra Zikmund 17°C

Cesta Kříže na Červenou horu

14. června 2023 | Ostružná

Neplavil jsem se po mořích
a přece sedím v lodi
nade mnou nebe ve mně hřích
dva věrní lodivodi.
Namísto stěžně vztyčen kříž
tak pořád doufám, že mě něžně
nad vodou podržíš.

Ivan M. Jirous

V roce 2023 vztyčila skupina nadšenců tento kříž na místě, kudy již před staletími putovali lidé na Vřesovou studánku. Obnovený kříž má i v dnešní hektické a materialistické době upozorňovat na vyšší věci. Kříž také odkazuje na dva mučedníky doby dávné i nedávné, Jana Sarkandra (†1620) a Josefa Toufara (†1950). Příklad dvou lidí s obrovskou duchovní sílou a nezlomnou vírou nechť v krásných horách Jeseníků září na věky věků.

„Když za mnou přišel drahý přítel Otmar Oliva, že je možné použít pro náš kříž, který jsme chtěli vztyčit na hřebenech Jeseníků, relikvie vztahující se k Josefovi Toufarovi, neváhal jsem ani chvíli. Myslím, že mít na očích jméno a příběh toho, který byl zavražděn komunistickým režimem, je v dnešní době velice důležité.“

Oldřich Balatka

výřez z mapy III. vojenského mapování (1876-1878) s vyznačeným křížemvýřez z mapy III. vojenského mapování (1876-1878) s vyznačeným křížem

Diskuze k příspěvku