Dnes je 28. dubna 2024 a svátek má Vlastislav 8°C | Zítra Robert 18°C

Ostružná se umístila 3. v soutěži ,,O keramickou popelnici"

20. září 2023 | Ostružná

Náměšť na Hané (19. 9. 2023) — Obce a města, jejichž obyvatelé nejlépe třídí komunální odpady, každoročně získávají prestižní ocenění „O keramickou popelnici“.Klání je již 18 let nedílnou součástí informační kampaně zaměřené na podporu sběru separovaného odpadu ve městech a obcích Olomouckého kraje.

První místo v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel obsadilo Statutární město Olomouc, následované Šumperkem a Hranicemi.
V kategorii obcí od 2 001 do 15 tisíc obyvatel obsadilo první příčku město Javorník, na druhé se umístila obec Lipová-lázně a třetí místo patří městu Velká Bystřice.
V kategorii obcí od 501 do 2 000 obyvatel zvítězil městys Brodek u Přerova, druhé místo obsadila obec Bělá pod Pradědem a třetí skončila Černá Voda.
Zlato v kategorii obcí do 500 obyvatel získala obec Lipina, stříbro putuje do Mutkova a bronz do Ostružné. Lipina obhájila loňské vítězství a vstupuje tak jako druhá obec v historii do prestižní Síně slávy odpadového hospodářství Olomouckého kraje.
Do soutěže, kterou každoročně pořádá Olomoucký kraj se společností EKO-KOM, a.s., bylo zapojeno 399 obcí a měst Olomouckého kraje.
V samotném klání se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě a další doplňková kritéria.
Obce jsou našimi klíčovými partnery, se kterými intenzivně a dlouhodobě pracujeme na tom, aby celý systém odpadového hospodářství fungoval co nejlépe. Stejnou úlohu pak směrem k občanům plní zástupci těch nejlepších měst a obcí, které každoročně oceňujeme,“ uvedl na slavnostním ceremoniálu radní Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství Martin Šmída.
Nedílnou součástí ocenění jsou i motivační finanční odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 300 tisíc korun. V rámci dlouhodobé spolupráce s Olomouckým krajem podporuje společnost EKO-KOM rozvoj třídění odpadu v regionu. A to díky projektu Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu, včetně obalové složky. „Olomoucký kraj udržel stejně jako loni první příčku v pomyslném srovnání všech krajů ČR. Jeden obyvatel kraje vytřídil za rok 2022 v průměru 88,7 kilogramu odpadu v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů a do menších nádob přímo u domů. To je zhruba o deset kilogramů více, než tomu bylo před 2 lety. Ocenění má zástupce obcí motivovat k tomu, aby se snažili třídění odpadů mezi občany maximálně podporovat,“ vysvětlila ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM, a.s., Martina Filipová.