Dnes je 28. dubna 2024 a svátek má Vlastislav 9°C | Zítra Robert 18°C

Oprava výklenkové kapličky v Ostružné

10. října 2023 | Ostružná

Výklenková kaple je cenným dokladem sakrální architektury.

Výklenková kaple (na Moravě nazývaná ,,poklona"), je menší sakrální stavba ve střední Evropě, tradičně považována za typ kaple, která ale postrádá vnitřní prostor modlitebny. Její označení je odvozeno od výklenku určeného pro umístění obrazu, sochy nebo reliéfu odpovídající zasvěcení kaple.
Bývá umístěna v krajině jako boží muka nebo někdy u studánek, podoby výklenkové kaple mívají i zastavení poutní nebo křížové cesty. Často označována zdrobělinou - kaplička.
Dobou největšího rozšíření kapliček bylo baroko.
Výklenková kaple umístěná na východní strašně obce Ostružná byla dle pamětníků situována u potůčku, který tudy dříve protékal a zasvěcena sv. Janu Nepomuckému.
Vnitřní výzdoba výklenku nebyla dochována, proto po rekonstrukci v roce 2023 byla vyzdobena porcelánovou sochou Jezulátka (zobrazující Ježíše Krista v útlém dětství).
Okolí kapličky bylo upraveno a osázeno okrasnými dřevinami.
K odpočunití poutníků slouží vyřezáváná dřevěná lavička.

Na rekonstrukci v roce 2023 se podíleli občané Ramzové (hlavně rodina Haltmarova) a občané Ostružné.